Ümumdünya Ərzaq Proqramının Əfqanıstan üzrə direktoru: 4 milyon əfqan uşağının həyatını ciddi təhlükə altdındadır
O, humanitar yardımın kəskin şəkildə azaldılmasının dağıdıcı şərait yaratdığını və təxminən 4 milyon əfqan uşağının həyatını təhlükəyə atdığını vurğuladı.
Əhli-Beyt (əleyhimus səlam) – Beynəlxalq Xəbər Agentliyi- ABNA: BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramının (ÜƏP) Əfqanıstan üzrə direktoru Con İlliff, Associated Press-ə verdiyi eksklüziv müsahibədə ölkədəki fəlakətli qidalanma böhranı ilə bağlı dərin narahatlığını bildirdi.
Xəbər agentliyinin məlumatına görə, İlliff dedi: "Biz fəlakətli qidalanma böhranı ilə üzləşirik; ölkənin üçdə ikisi kəskin qidalanmanın çox ciddi və ya kritik səviyyəsindədir. Bu, Əfqanıstan tarixində qeydə alınan ən yüksək qidalanma artımıdır və 4 milyon uşağın həyatı təhlükədədir."
Kəskin qidalanmadan əziyyət çəkən 4 milyon uşaqdan ÜƏP indi dörd nəfərdən üçünü müalicəsiz qoymaq məcburiyyətindədir, çünki "kifayət qədər pulumuz yoxdur" deyə o qeyd edib.