Əhli-Beyt (əleyhimus səlam) – Beynəlxalq Xəbər Agentliyi- ABNA: Şərqi Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı və Təbii Sərvətlər Tədqiqat və Təhsil Mərkəzinin rəhbəri bu ilin fevral ayında Urmiya gölünün səviyyəsi və ölçüsündə əhəmiyyətli bir artım olduğunu açıqladı və hidroloji göstəricilərin yaxşılaşmasına baxmayaraq, gölün uzunmüddətli səviyyədən hələ də əhəmiyyətli bir məsafədə olduğunu vurğuladı.
Şənbə günü İRNA-ya verdiyi müsahibədə Əhməd Bayburdi Urmiya gölünün son vəziyyətini izah etdi: Bu su hövzəsində suyun səviyyəsi 2026-cı ilin fevral ayında təxminən 1270,12-dən 1270,18 metrə çatdı ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 62-dən 68 santimetrə qədər artım göstərir.
O əlavə etdi: Səviyyənin artması ilə eyni vaxtda gölün su səthinin ölçüsü də əhəmiyyətli dərəcədə artaraq keçən il təxminən 481 kvadrat kilometrdən təxminən 870-dən 900 kvadrat kilometrə çatdı; bu, Urmiya gölünün su hövzəsində su şəraitinin nisbi yaxşılaşdığını göstərən bir məsələdir.